Cestování a objevování – pěšky, na koni, lodí..

Nedílnou součástí v Minecraftu je prozkoumávání nových oblastí s cílem objevit nové biomy, různé lokace pro naše stavby, zdroje surovin.. Ale jak se do těch oblastí? Minecraft nabízí několik možností

Než se však vydáte na svoje objevitelské cesty, důrazně doporučují napsat si, zapamatovat si nebo si vyscreenovat (F2) souřadnice vašeho domu, abyste ho navždy neztratili.

Souřadnice zobrazíme pomocí F3.

Pěšky

Nejčastější typ pohybu, jaký budete ve hře vykonávat. Lze i běhat po zmáčknutí levého Ctrl nebo dvojitém zmáčknutí levého Shiftu (při výchozím nastavení).

V obtížnosti Lehká (Easy) a těžších Vám chůze i běh bude ubírat hlad, který je nutné doplňovat.

Hra také nabízí funkci auto-jump, automatické skákaní – v praxi to znamená, že když půjdete, tak nebudete u každého bloku, který bude výš skákat, ale hra za Vás vyskočí sama. Tato možnost se zapíná/vypíná v Nastavení > Ovládání hry (Options > Controls).

Kůň

S koněm je vhodné cestovat, pokud hodláme podnikat průzkum s cílem objevení nových lokací nebo biomů. Dovednosti koně bychom měli vybírat především podle cíle, kterého chceme dosáhnout (pokud hledáme hory, tak vybereme koně, který umí skákat vysoko atd.). Jak ochočit a osedlat koně se dozvíte na této stránce.

Prase

Cestování nebo spíše jízda na praseti bych nazval spíše jako určitým druhem zábavy v Minecraftu, ve kterém se dá soutěžit a užít si u toho spoustu srandy. Rozhodně prase nedoporučuji jako cestovatelský prostředek. Jak jezdit na praseti se dozvíte zde.

Loď

Cestovat lodí se vyplatí, pokud víte, že Vás čeká cesta přes moře či oceán, nebo pokud bydlíte na ostrově. Rozhodně Vám doporučuji si na delší výpravy alespoň jednu loď do inventáře vzít. Nevíte, kdy se může hodit a věřte, že velice dokáže urychlit překonání oceánu.

Na lodi se jezdí jednoduše. Vezměte loď do ruky, klikněte pravým tlačítkem na vodu a položíte ji. Poté na ní nastoupíte také pravým tlačítkem a jedete, dopředu W a zatáčíte pomocí A a D (tlačítka platí pro výchozí nastavení).

Dříve řízení lodi bylo velice obtížné, s novou verzí je to mnohem lehčí 🙂
A nové lodě mají i další výhodu, dokážete v nich převézt i nějakého moba nebo dalšího hráče, což je velice praktické, pokud si například dovážíte z dalekých oblastí nové moby.

Vozík a kolej

V tomto případě bych nemluvil o objevování nových oblastí, spíše bych se zaměřil na ulehčení práce a využití natěžených kolejí v dolech.

Osvědčilo se mi vždy postavit si koleje k lokacím, kde jsem měl rozdělané veliké projekty vyžadující spoustu materiálu, dále jsem měl propojený dům s doly, kde mi vozík přivážel nevypálenou rudu rovnou do pece a když jsem se vrátil, tak jsem ji našel už jako vypečenou.

A koleje také využijete při stavbě iron farmy, kdy do výšky patra té farmy potřebujete dostat vesničany.