Kůň, mula, osel

Rozlišujeme 4 typy koní:

  • obyčejný kůň,
  • osel,
  • mula,
  • zombie a skeleton kůň.

Obyčejný kůň

Obyčejný kůň je prvním typem koně, který byl do hry přidaný společně s oslem. Existuje celkem 35 barevných variant koní. Přidání koní se těšilo veliké oblibě a pozitivním hráčů, jelikož kůň byl prvním přidaným mobem, který nebyl určení jenom k získávání itemů.

Každý kůň se rodí s jinými vlastnostmi – výškou, kam dokáže vyskočit, a zdravím, počtem srdíček. Tyto vlastnosti jsou zohledňovány při množení koní.

Výskyt koní

Při hledání koní se zaměřte na planiny a savany, kde se vyskytují ve stádu až o 6 jedincích. Máte 20% šanci, že se kůň vygeneruje jako mládě a 10% šanci, že to bude osel.

Využití koně

Každý hráč časem zjistí, že se vyplatí mít vlastního koně. Nejen, že jsou velice ale pěkní, ale především praktičtí, na každou delší výpravu či přesun na nějaké vzdálenější místo se Vám kůň bude hodit, protože na něm můžete jet a překonáte na něm i větší skoky, záleží na vlastnostech koně. S koni lze přecházet i vodní toky a to do maximální hloubky 2 bloky. Při 3 a více blocích Vás kůň shodí (to neplatí pro zombie a skeleton koně, viz. níže).

Ochočení koně

Abyste na koni mohli jezdit, potřebujete ho ochočit a mít pro něj připravené sedlo. Sedlo získáte v truhlách v jungle chrámu, pouštním chrámu, u spawnerů nebo ve strongholdu.

Ochočíte ho tak, že mu budete dávat pravým tlačítkem myši cukr, pšenici nebo jablko, popřípadě zlatou mrkev či zlaté jablko. Krmíme ho do té doby, než z něho začnou vycházet srdíčka, poté už je ochočený.

Zmáčkneme levý Shift (při výchozím nastavení ovládání) a klikneme na koně pravým tlačítkem. Otevře se nám inventář a nahoře bude políčko, kam vložíme sedlo, případně koňské brnění.

Poté stačí na koně sednout pravým tlačítkem a můžeme vyrazit zkoumat svět. Když sedíme na koni, tak se XP bar změní na ukazatel efektu skoku. Abychom s koněm vyskočili co nejvíce, stačí, když podržíme mezerník a pustíme ho ve chvíli, kdy ukazatel bude úplně vpravo.

Rozmnožování koní

Jako u většiny ostatních přátelských mobů můžeme koně rozmnožit. Především k tomu potřebujeme 2 dospělé koně a 2 zlatá jablka nebo zlaté mrkve (viz. tabulka). Každému koni dáme pravým tlačítkem mrkev nebo jablko a pokud jsou koně dostatečně blízko u sebe, rozmnoží se a objeví se hříbě a pár XP bodů.

TIP: Genetika funguje v Minecraftu stejně jako v realitě, čím větší počet srdíček budou mít oba rodiče, tím více bude mít srdíček hříbě více. Takto můžeme vyšlechtit koně, kteří budou skákat až 5 bloků vysoko nebo budou mít 15 srdíček. A hříbě bude mít i barvu a skvrny po svých rodičích.

Uzdravování koně

Koně jako hráč mají i určitý počet srdíček, na rozdíl od ostatních mobů můžeme koně „léčit“, aby nezemřel. Stačí ho nakrmit (viz. tabulka).

Tabulka itemů pro ochočení, množení a uzdravování koní

ItemPřidává srdíčekPřidává rychlostDalší
Cukr1 (0,5 srdíčka)30 sekund
Pšenice2 (1 srdíčko)20 sekund
Jablko3 (1,5 srdíčka)1 minuta
Zlatá mrkev4 (2 srdíčka)1 minutaLze použít pro množení koní.
Zlaté jablko10 (5 srdíček)4 minutyLze použít pro množení koní.
Balík slámy20 (10 srdíček)3 minuty

Další typy koní

Osel

Aby nebyli koně v Minecraftu sami, přidali jim vývojáři i kamarády oslíky. Máte 10% šanci, že se vygeneruje, samozřejmě je hledejte ve stádech koní na planinách i savanách.

Osel se Vám hodí, pokud chcete přenést někam spousta materiálů či itemů, jelikož na něj můžete umístit truhlu. Stačí ji vzít do ruky a kliknout pravým tlačítkem na oslíka.

Na osla nemůžete dát brnění.

Mula

Mule je křížencem koně a osla (tzn. že jeden rodič je koněm, druhý je osel). Velikostí je stejná jako osel, barvou připomíná klasického hnědáka. Může také nosit truhlu, ale nelze ji už dále rozmnožit.

Mula

Skeleton kůň

Skeleton koně neboli chodící kostru koně naleznete především v noci, většinou na nich bude sedět i skeleton, toho můžete zabít a poté stačí dát skeleton koni sedlo, není potřeba ho ochočovat. Jinak má stejné vlastnosti jako běžný kůň.

Výhoda skeleton koně spočívá ve schopnosti plavat ve vodě i s hráčem, tudíž s ním přeplavete i moře či oceány.

Zombie kůň

Typ koně, na kterého při běžném hraní nenarazíte. Lze ho vygenerovat pomocí příkazu nebo spawn eggu. Má stejné vlastnosti jako skeleton kůň.

Příkaz pro vygenerování zombie koně

/summon minecraft:zombie_horse ~ ~1 ~

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *